Беручи до уваги ситуацію, що склалася в Україні щодо системи безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників, Всеукраїнська асоціація клінічної хімії та лабораторної медицини, як профільна професійна організація в галузі лабораторної медицини, звернулася до МОЗ України (лист № 43/2020 від 17.12.2020 р.) щодо необхідності внесення змін до Положення про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я, затвердженого Постановою КМУ від 28 березня 2018 року №302 (у редакції від 21.08.2019 р.).
В. о. Генерального директора Директорату медичних кадрів, освіти і науки МОЗ України Орабіній Т.М.
Вельмишановна Тетяно Миколаївно!
Користуючись нагодою, дозвольте засвідчити Вам свою повагу та поінформувати про наступне.
Всеукраїнська асоціація клінічної хімії та лабораторної медицини, яка об’єднує професіоналів в галузі лабораторної медицини, висловлює своє занепокоєння ситуацією, яка склалася в Україні щодо системи безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників.
Кадрове забезпечення медичної служби залишається одною з головних перешкод для швидкого і якісного здійснення поточного етапу медичної реформи, зокрема впровадження електронної системи охорони здоров’я.
Найгостріше дефіцит кадрів впливає на роботу лабораторної служби. Так, в медичних лабораторіях, у середньому лише біля 10% посад спеціалістів з вищою медичною освітою зайнято лікарями. Більш того, в цілому, медичними спеціалістами зайнято не більше 64% посад всіх спеціалістів з вищою освітою.
Проблема кадрового забезпечення клінічних лабораторій поглиблюється з часом, оскільки ще 10 років тому зазначені показники складали 25% і 80%, відповідно.
Епідемія коронавірусної інфекції висвітлила цю проблему і значно її загострила, оскільки кадрового ресурсу для забезпечення необхідного посилення лабораторної служби просто не існує. Як наслідок, у багатьох випадках хворі на COVID-19 одужують або помирають за тижні до отримання результатів лабораторних досліджень.
Враховуючи зазначені обставини, існує суттєва потреба у заходах із забезпечення кадрового резерву лабораторної служби, особливо таких, що сприятимуть збільшенню кількості спеціалістів з лабораторної діагностики в Україні.
На жаль, у діючому законодавстві існують перешкоди для збільшення кількості спеціалістів з лабораторної діагностики.
Зокрема, п. 3 Положення про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я, затвердженим Постановою КМУ від 28 березня 2018 року №302 (у редакції від 21.08.2019 р.), визначено, що усі фахівці у сфері охорони здоров’я зобов’язані дотримуватися вимог щодо безперервного професійного розвитку. Це обмежує коло нових спеціалістів (які отримали освіту та закінчили інтернатуру після 2018 року) з лабораторної діагностики лише лікарями, які закінчили медичні виші і пройшли інтернатуру з лабораторної діагностики.
Ця норма не лише зменшує кількість нових спеціалістів з лабораторної діагностики до декількох одиниць на рік на всю Україну, але і залишає відкритими значну кількість вакансій спеціалістів лабораторій, посади яких взагалі не передбачають наявність на ній лікарів.
Крім того, кожен фахівець в галузі лабораторної медицини має брати участь у системі безперервного професійного розвитку на еквівалентних засадах і відповідати еквівалентним вимогам до них. Тому спеціалісти, як з медичною, так і з немедичною вищою освітою, мають виконувати еквівалентні вимоги до свого безперервного професійного розвитку кожен рік.
Таким чином, враховуючи все викладене вище, пропонуємо внести такі зміни до Постанови Кабінету міністрів України від 28 березня 2018 р. № 302.
Пункт 1 викласти в такій редакції: «Це Положення визначає основні засади здійснення безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників, до яких належать, зокрема, лікарі, спеціалісти з вищою немедичною освітою, провізори, молодші спеціалісти з медичною освітою (надалі – фахівці у сфері охорони здоров’я)».
Пункт 3 викласти в такій редакції: «Фахівці у сфері охорони здоров’я з вищою медичною або немедичною освітою, після проходження спеціалізації відповідно до спеціальності та отримання сертифіката спеціаліста, також зобов’язані дотримуватися вимог щодо безперервного професійного розвитку».
Пункт 4 викласти в такій редакції: «За проходження фахівцями у сфері охорони здоров’я безперервного професійного розвитку нараховуються бали.
Лікарі і спеціалісти лабораторної медицини з вищою немедичною освітою повинні набрати щонайменше 50 балів безперервного професійного розвитку щороку. Мінімальна кількість балів безперервного професійного розвитку, яку повинні набрати провізори та молодші спеціалісти з медичною освітою щороку визначається МОЗ. Мінімальна кількість балів безперервного професійного розвитку, яку повинні набрати провізори, професіонали з вищою немедичною освітою та молодші спеціалісти з медичною освітою, щороку визначається МОЗ».
З повагою,
Голова Ради Всеукраїнської асоціації
клінічної хімії та лабораторної медицини
Хейломський О.Б.