У Києві завершила роботу Науково-практична конференція з міжнародною участю «Лабораторна діагностика в клініці внутрішніх хвороб»
Всеукраїнська асоціація клінічної хімії та лабораторної медицини (далі – ВАКХЛМ), у співпраці з Національною медичною академією післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика (далі – НМАПО), за сприяння Міністерства охорони здоров’я України (далі – МОЗ), в рамках VI Міжнародного медичного форуму «Інновації в медицині – здоров’я нації», провела Науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Лабораторна діагностика в клініці внутрішніх хвороб» (Київ, 15-16 квітня 2015 року).
У роботі VI Міжнародного медичного форуму «Інновації в медицині – здоров’я нації» взяли участь більш ніж 9000 фахівців з різних галузей охорони здоров’я.
З привітальними промовами до учасників Форуму виступили Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець, Віце-президент Національної академії медичних наук України (далі – НАМНУ) Віталій Цимбалюк та Ректор НМАПО Юрій Вороненко.
На урочистому відкритті Науково-практичної конференції з міжнародною участю «Лабораторна діагностика в клініці внутрішніх хвороб», Президент ВАКХЛМ, зав. кафедри клінічної лабораторної діагностики НМАПО, головний позаштатний спеціаліст з клінічної лабораторної діагностики МОЗ, проф., д.м.н. Ганна Геннадіївна Луньова привітала всіх учасників і побажала всім плідної роботи.
Координатор медичної допомоги 46 батальйону Збройних сил України (далі – ЗСУ), кавалер ордена «За заслуги» ІІІ-го ступеню Марченко Юрій Валерійович та член Міжвідомчого медичного штабу при Міністерстві оборони України (далі – МОУ), доц. кафедри організації та економіки фармації Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця (далі – НМУ), к.фарм.н., кавалер ордена княгині Ольги ІІІ-го ступеню Шолойко Наталія Василівна розповіли про свій досвід щодо медичного та лабораторного забезпечення під час проведення антитерористичної операції на сході України та організації волонтерського руху, а також наголосили на важливості своєчасного проведення лабораторних досліджень для постраждалих в зоні АТО, що наразі не завжди виконується. Зокрема, основними проблемами було визначено недостатнє фінансове забезпечення клініко-діагностичних лабораторій, неукомплектованість лабораторій кваліфікованими спеціалістами та неможливість для деяких лабораторій працювати 24 години на добу.
На двох пленарних засіданнях конференції розглядалися питання наукових досягнень в практиці лабораторної діагностики, зокрема в онкогематології, внутрішніх хворобах, онкогінекології. Ці питання висвітлювались провідними фахівцями Національної академії наук України (далі – НАНУ) та НАМНУ, а у наступній дискусії було прийнято рішення щодо подальшої співпраці, спрямованої на підвищення доступності та якості лабораторних послуг.
В рамках круглого столу «Кваліфікаційні вимоги та професійні компетенції спеціалістів з лабораторної медицини», було обговорено питання удосконалення професійної підготовки фахівців лабораторної медицини. У роботі круглого столу взяли участь більш ніж 100 зацікавлених фахівців, зокрема викладачі кафедри клінічної лабораторної діагностики НМАПО, доцент кафедри клінічної лабораторної діагностики Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Ястремська О.О., доцент кафедри судово-медичної токсикології та клінічної біохімії ХМАПО Проценко В.М., а також обласні позаштатні спеціалісти з клінічної лабораторної діагностики та завідувачі клініко-діагностичними лабораторіями. Були обговорені вимоги до підготовки фахівців з лабораторної медицини відповідно до Директиви 2013/55/EU від 20 листопада 2013 р. щодо внесення змін до Директиви 2005/36/EC про визнання професійної кваліфікації та інших європейських нормативних актів, а також алгоритм оцінки професійної компетенції.
У рамках науково-практичної конференції також було проведено нараду-семінар головних обласних позаштатних спеціалістів з клінічної лабораторної діагностики та засідання Ради ВАКХЛМ та голів регіональних осередків ВАКХЛМ.
Було обговорено проблемні питання лабораторного забезпечення лікувально-діагностичного процесу, що стосуються військовослужбовців та переселенців із зони АТО (доповідачі: обласні спеціалісти Дніпропетровської, Харківської, Запорізької областей); було заслухано доповідь в.о. головного спеціаліста з клінічної лабораторної діагностики МОУ, лейтенанта медичної служби Ірини Григорівни Костенко щодо проблем лабораторної служби МОУ, зокрема пов’язаних з постачанням обладнання, реагентів і витратних матеріалів.
На цю проблему також звертали увагу представники вітчизняних виробників медичних виробів для діагностики in vitro, які надають свою продукцію в якості благодійної допомоги постраждалим у зоні АТО. Виступ Голови Ради ВАКХЛМ Хейломського Олександра Борисовича був присвячений діяльності ВАКХЛМ за минулий рік і майбутнім перспективам лабораторної діагностики в Україні; зокрема, особливу увагу було приділено важливості подальшої співпраці з міжнародними організаціями задля впровадження високих стандартів якості у діяльність медичних лабораторій.
У цілому, у роботі Науково-практичної конференції з міжнародною участю «Лабораторна діагностика в клініці внутрішніх хвороб» взяли участь більш ніж 600 фахівців з лабораторної медицини зі всіх регіонів України, зокрема головні позаштатні обласні спеціалісти з клінічної лабораторної діагностики, члени ВАКХЛМ, завідувачі лабораторій, викладачі кафедр клінічної лабораторної діагностики медичних вишів; а сама Конференція стала черговим важливим кроком у справі реформування галузі охорони здоров’я в Україні.