Всеукраїнська асоціація клінічної хімії та лабораторної медицини (далі – ВАКХЛМ), у співпраці з Національною медичною академією післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика (далі – НМАПО) та Технічним комітетом стандартизації 166 «Клінічні лабораторні дослідження та системи для діагностики in vitro» (далі – ТК 166) та за сприяння Міністерства охорони здоров’я України (далі – МОЗ), організувала і провела в рамках VII Міжнародного форуму «Комплексне забезпечення лабораторій» Науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Організація діяльності клініко-діагностичних (медичних) лабораторій у відповідності до вимог сучасних міжнародних стандартів» (Київ, 20-21 жовтня 2015 року).
На урочистому відкритті Науково-практичної конференції, заступник Міністра охорони здоров’я України Віктор Вікторович Шафранський привітав учасників конференції та подякував ВАКХЛМ за розробку понад 50 проектів національних стандартів України, а також розповів про плани МОЗ України щодо поглиблення співпраці з профільними професійними асоціаціями та залучення їх до роботи з покращення доступності медичної допомоги.
Заступник декану факультету підвищення кваліфікації викладачів (далі – ФПКВ) НМАПО Олександр Володимирович Сергієнко, привітавши учасників конференції, зауважив, що лабораторна медицина – це інтегральна галузь, яка об’єднує усі напрямки практичної охорони здоров’я, а також підкреслив важливість такого масштабного заходу, як науково-практична конференція. Президент ВАКХЛМ, зав. кафедри клінічної лабораторної діагностики НМАПО, головний позаштатний спеціаліст з клінічної лабораторної діагностики МОЗ, проф., д.м.н. Ганна Геннадіївна Луньова також привітала всіх учасників і побажала всім плідної роботи.
Головною метою конференції було забезпечення професіоналів медичних лабораторій інформацією щодо загальної концепції комплексного менеджменту (управління) якості клінічних лабораторних досліджень на основі міжнародних та національних стандартів, зокрема ДСТУ EN ISO 15189:2015 «Лабораторії медичні. Вимоги до якості та компетентності» (EN ISO 15189:2012 Medical laboratories — Requirements for quality and competence, IDT), що встановлюють засади організації роботи медичних лабораторій.
Для цього, зокрема, були висвітлені та обговорені такі питання, як принципи впровадження системи менеджменту якості у роботу медичних лабораторій, встановлення індикаторів якості клінічних лабораторних досліджень, планування якості у медичних лабораторіях, проблеми гармонізації клінічних лабораторних досліджень, міжнародні принципи організації проведення внутрішніх та зовнішніх аудитів медичних лабораторій, впровадження системи управління документацією (зокрема, настанови з якості та СОПів), впровадження системи управління інформацією, а також основні принципи та засоби покращення лабораторних процесів.
У рамках науково-практичної конференції було також проведено нараду-семінар головних обласних позаштатних спеціалістів з клінічної лабораторної діагностики та засідання Ради ВАКХЛМ та голів регіональних осередків ВАКХЛМ. У нараді прийняли участь 20 обласних спеціалістів, 18 голів осередків, Президент Українського товариства клінічної лабораторної діагностики Дєєв В.А. та Головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Гематологія» Клименко С.В. Було заслухано інформацію щодо основних актуальних проблемних питань, що обговорювалися фахівцями IFCC та EFLM на 21 Європейському конгресі з клінічної хімії та лабораторної медицини «EuroMedLab Paris 2015», обговорено проблемні питання щодо діагностики, профілактики та лікування пацієнтів з інвазивним аспергілльозом та прийнято рішення щодо необхідності впровадження у практику медичних лабораторій тест-наборів для визначення рівня галактоманнана для забезпечення ранньої діагностики захворювання.
Також була підтримана ініціатива Президента Українського товариства клінічної лабораторної діагностики Дєєва В.А. щодо необхідності ініціювання процесу об’єднання Українського товариства клінічної лабораторної діагностики та ВАКХЛМ.
У цілому, у роботі Науково-практичної конференції з міжнародною участю «Організація діяльності клініко-діагностичних (медичних) лабораторій у відповідності до вимог сучасних міжнародних стандартів» взяли участь близько 800 фахівців з лабораторної медицини зі всіх регіонів України, зокрема головні позаштатні обласні спеціалісти з клінічної лабораторної діагностики, члени ВАКХЛМ, завідувачі лабораторій, викладачі кафедр клінічної лабораторної діагностики медичних вишів, а сама Конференція стала черговим важливим кроком у впровадженні системи забезпеченні якості результатів клініко-лабораторних досліджень в медичних лабораторіях України.