05 жовтня 2023 року, Всеукраїнською асоціацією клінічної хімії та лабораторної медицини (ВАКХЛМ), разом із Національним університетом охорони здоров’я України ім. П.Л. ШУПИКА, Клінічною лікарнею “Феофанія” ДУС та Асоціацією медичних закладів України, був проведений семінар «Актуальні питання клінічної лабораторної діагностики в Україні», що відбувся в рамках Міжнародної медичної виставки «ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я» – 2023 у Міжнародному виставковому центрі.
В семінарі взяли участь понад 300 спеціалістів медичних лабораторій, закладів вищої освіти, наукових установ НАНУ та НАМНУ та інших зацікавлених осіб.
Головував на заході Сергій КЛИМЕНКО, професор, завідувач кафедри клінічної лабораторної діагностики, керівник Центру гематології, хіміотерапії гемобластозів та трансплантації кісткового мозку КЛ «Феофанія», Президент ВАКХЛМ.
В ході роботи Першого пленарного засідання: «Перспективи розвитку лабораторної медицини та організація роботи медичних лабораторій в сучасних реаліях» провідні фахівці з лабораторної медицини та суміжних галузей висвітлили найбільш актуальні проблеми галузі, зокрема економічні аспекти забезпечення якості виконання медичних лабораторних досліджень, налагодження процесів і формування переліку критичних результатів, а також межі величин їх значень для гематологічних, гемостазіологічних і біохімічних лабораторних досліджень, проблеми скринінгу аутоімунних захворювань тощо.
Зокрема, представник ВАКХЛМ у XXV Конгресі IFCC-EFLM EuroMedLab-WorldLab 2023 в Римі, Андрій ПЕТРУХ, виступив з доповіддю щодо системи організації роботи IFCC та щодо підтримки яку надають IFCC-EFLM Україні.
Також слухачі дізнались від Володимира КОВТУНЦЯ (2019-2022 р.р. – радника Федерації роботодавців України, заступника Голови Національного агентства кваліфікацій) про важливість та переваги впровадження професійних стандартів та кваліфікацій в галузі лабораторної медицини та роль професійних асоціацій у цьому процесі. Він також закликав представників ВАКХЛМ долучитись до процесу розробки та впровадження.
Олексій ВАЛОВИЙ, технічний експерт НААУ з ISO 15189, розповів про корисність впровадження ISO 15189 та надав деякі практичні поради для працівників медичних лабораторій.
Актуальність тематики Другого пленарного засідання: «Мікробіологічні дослідження в сучасній медичній практиці/лабораторній медицині» важко переоцінити завдяки ситуації, що склалася. На цьому засіданні спеціалісти ділились досвідом щодо вирішення проблемних питань визначення чутливості мікроорганізмів до дії антибіотиків, зокрема Катерина РУДНЄВА, лікар-бактеріолог, асистент кафедри мікробіології та паразитології з основами імунології НМУ ім. О.О. БОГОМОЛЬЦЯ, ще раз наголосила на важливості використання стандартів EUCAST, а Валентина ЯНОВСЬКА, к.мед.н., лікар-бактеріолог Сектору бактеріологічних досліджень Референс-лабораторії діагностики туберкульозу, бактеріальних, паразитарних та особливо небезпечних патогенів, розповіла про особливості визначення чутливості до комбінацій антибіотиків та перевагам застосування програми WHONET.
Окремо варто відмітити доповідь Олени МОШИНЕЦЬ, к.б.н., ст. н. сп. Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, присвячену проблемі неефективності дії рекомендованих антибіотиків, зокрема через формування біоплівок.
Експерт Андрій АЛЕКСАНДРІН (лікар-епідеміолог, к.мед.н, директор Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC), WASH GUARDIAN GROUP, голова ГО “Інфекційний контроль в Україні”) розповів на що треба звернути увагу при забезпечені інфекційної безпеки в бактеріологічних лабораторіях.
У рамках заходу були обговорені питання особливостей запровадження стандартів (ISO 15189 та ISO 17025) у практику клінічних бактеріологічних лабораторій та доцільність їх впровадження у воєнний час. Громадськість дійшла згоди про об’єктивну неможливість та недоцільність виконання цієї норми (Постанова КМУ від 21 квітня 2023 р. № 376 «Про внесення змін у додаток 3 до Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій») та необхідність звернутися до відповідних органів державної влади з приводу цього питання.
Захід внесено до Переліку заходів БПР на 2023 р. за № 5506708 (№ провайдера 1258). За участь у семінарі учасникам було нараховано 10 балів БПР відповідно до наказу МОЗ України від 22.02.2019 № 446.
Також, був проведений сателітний симпозіум «Сучасні технології лабораторної медицини та їх використання в клінічній практиці».
В ході роботи Симпозіуму, представники провідних вітчизняних компаній – виробників та дистриб’юторів в галузі лабораторної медицини – зупинилися на деяких важливих проблемних питаннях в практиці медичних лабораторій.
Зокрема, представник ПП «Групотест» Ольга ПОПОВА (керівник виробництва) розповіла про переваги проведення імуногематологічних реакцій (аглютинації, проби Кумбса) в гелі, представник ТОВ «ХОУПМЕДИКАЛЛАБ» Віталіна БАШИНСЬКА (к.б.н., менеджер по продукції) – про сучасні методи діагностики і моніторингу множинної мієломи, а Др. Аліція УТРАЦЬКА (Заступник Директора лабораторії Університетського клінічного центру у Гданську, Голова групи POCT при УЦК, Команда з розробки рекомендацій POCT (KRDL), Член Президії Національної ради з діагностики Республіки Польща) – про національний досвід впровадження цифровізації в охороні здоров’я та у сфері досліджень POCT.