Користуючись нагодою хотілося б відзначити важливість та актуальність проведення вже вкотре науково-практичної конференції для лабораторної медицини і окремо подякувати всім організаторам за організацію даного заходу та учасникам за активну участь. Шляхом спільного діалогу із залученням широкого кола зацікавлених сторін, ми зможемо визначити перспективу розвитку національної лабораторної медицини.
Як відомо, якість та ефективність лікування значною мірою залежать від точності та достовірності діагностики хвороби. А це безпосередньо пов’язано з добробутом нашого населення та держави в цілому, і ніхто не має права бути байдужим до цього!
Тут ми маємо унікальну можливість обговорити наші спільні координаційні дії в сфері лабораторної медицини, для того щоб повернути довіру не тільки споживачеві, а й самим собі вибудувати гідну перспективу нашої життєдіяльності.
З 2002 року Національне агентство з акредитації України (НААУ) розбудовує національну систему акредитації відповідно до Європейських та міжнародних норм та правил. Головною метою системи акредитації є підтвердження компетентності діяльності органів з оцінки відповідності (ООВ) у різних галузях економіки на основі міжнародних стандартів.
Неодноразово система акредитації України проходила оцінювання з боку висококваліфікованих експертів з різних національних органів акредитації в Європі в рамках Європейської інфраструктури акредитації (ЕА). Наприкінці 2009 року система акредитації України отримала перше визнання у галузі акредитації органів з сертифікації персоналу, а наприкінці 2011 року НААУ отримало статус асоційованого члена в ЕА. Наразі, після чергового оцінювання з боку ЕА, НААУ очікує результати для визнання галузі акредитації випробувальних та калібрувальних лабораторій.
Лабораторна медицина в Європі також знаходиться в рамках національних систем акредитації, оскільки інструмент акредитації визнано по всьому світу найдієвішим інструментом забезпечення надання медичними лабораторіями точних та достовірних результатів діагностики та якісного обслуговування пацієнтів в цілому. Критеріями при акредитації медичних лабораторій використовуються вимоги спеціалізованого міжнародного стандарту ISO 15189:2007 «Медичні лабораторії – специфічні вимоги до якості і компетентності», а також стандарту ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій».
НААУ веде активну співпрацю з широким колом фахівців медичної галузі. З 2010 року в Технічному комітеті з акредитації створено підкомітет «Медицина». Також з 2010 року сформована міжвідомча робоча група з опрацювання питань акредитації медичних лабораторій. Фахівці НААУ мають компетентну підготовку з проведення акредитації.
З впевненістю можу сказати, що на сьогоднішній день, національна система акредитації готова до впровадження інструменту акредитації ООВ у медичній галузі.
З повагою,
Голова НААУ
Володимир Чекалін.