Діяльність ВАКХЛМ

Звернення до Верховної Ради України та МОЗ України щодо лабораторного тестування інфекції COVID-19

Беручи до уваги ситуацію, що склалася в Україні під час пандемії COVID-19, Всеукраїнська асоціація клінічної хімії та лабораторної медицини, як профільна професійна організація в галузі лабораторної медицини, звернулася до Комітету Верховної Раді України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (лист № 18/2020 від 15.05.2020 р.) та МОЗ України (лист № 19/2020 від 15.05.2020 р.) щодо підвищення ефективності лабораторної діагностики зараження вірусом SARS-CoV-2 в Україні та дослідження колективного імунітету.

Голові підкомітету з питань технічного регулю­ван­ня та стандартизації у сфері охорони здоров’я Комі­тету Верховної Ради України з питань здоров’я на­ції, медичної допомоги та медичного страхування

Дубілю В.О.

Шановний Валерію Олександровичу!

Користуючись нагодою, дозвольте засвідчити Вам свою повагу та поінформувати про наступне.

Всеукраїнська асоціація клінічної хімії та лабораторної медицини (ВАКХЛМ), яка об’єд­нує професіоналів в галузі лабораторної медицини, висловлює своє занепокоєння ситуацією, яка склалася в Україні щодо лабораторної діагностики зараження вірусом SARS-CoV-2.

Сьогоднішня епідситуація вимагає збільшення потужності лабораторій стосовно прове­дення ПЛР досліджень для діагностики короновірусної інфекції COVID-19. При цьому, щоб мінімізувати отримання помилкових результатів, необхідно приділити особливу увагу системі забезпечення якості лабораторних досліджень методами ПЛР та ІФА (останній – для дослід­ження форму­вання колективного імунітету).

Враховуючи форс-мажорні обставини щодо швидкої, достовірної та ефективної діагно­стики зараження вірусом SARS-CoV-2 в Україні, дозвольте висловити наші пропозиції щодо шляхів створення ефективної системи лабораторної діагностики зараження вірусом SARS-CoV-2 в Україні та дослідження колективного імунітету.

Пропонуємо:

  1. Збільшувати кількість ПЛР-лабораторій в регіонах або збільшувати потужність вже існу­ючих лабораторій.
  2. Здійснювати (при потребі) максимально швидку (протягом 2-3 тижнів) практичну підготовку фахівців з лабораторної діагностики короновірусної інфекції (CОVID-19) за допо­могою ПЛР на базі регіональних лабораторій, що мають досвід застосування цього методу.
  3. Теоретичну підготовку та отримання практичних навичок з ПЛР проводити на базі кафедр клінічної лабораторної діагностики закла­дів вищої медичної післядипломної освіти або структурних підрозділів післядипломної освіти закладів вищої медичної освіти.
  4. Забезпечити суворий контроль за відповідністю новостворених ПЛР-лабораторій вимо­гам Наказу МОЗУ №26 від 24.01.2008 р. та вимогам щодо біобезпеки під час роботи з особливо небезпечними інфекціями.
  5. Терміново створити вертикально інтегровану систему ПЛР-лабораторій за принципом мережі.
  6. Для ефективної роботи мережі та з метою координування діяльності створених ПЛР-лабораторій і забезпечення контролю якості результатів досліджень на регіональному та національному рівнях терміново створити Координаційний центр з виконання ПЛР досліджень для діагностики інфікування вірусом SARS-CoV-2 із залученням фахівців професійних асоціацій, зокрема ВАКХЛМ, а також членів Підкомітету 09 «Медицина» ТКА НААУ і провідних фахівців галузі, зокрема спеціалістів лабораторій центрів профілактики і боротьби із СНІДом.
  7. Створений Координаційний центр має надавати тимчасовий дозвіл на виконання ПЛР тестування на підставі надання лабораторією-кандидатом чек-листа внутрішнього аудиту (перевірки) наявності умов для проведення досліджень наявності вірусу SARS-CoV-2 та стандартної операційної процедури (процедур) виконання таких досліджень в цій лабо­раторії. Чек-лист має бути досить об’ємним і стосуватися всіх важливих моментів організації цього тестування.
  8. Для верифікації результатів досліджень, створити та акредитувати на відповідність вимо­гам стандартів ДСТУ EN ISO 15195:2015 та ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 референтні лабора­торії, що забезпечить зменшення кількості хибно-негативних результатів.
  9. Організувати роботу референтних лабораторій в режимі дистанційних центрів з надання методичної підтримки локальних ПЛР лабораторій.
  10. Забезпечити участь всіх ПЛР-лабораторій в складі створеної інтегрованої системи в програмах зовнішнього незалежного контролю якості виконання тестів для діагностики інфікування вірусом SARS-CoV-2.
  11. Забезпечити можливість одержання результатів лабораторних до­сліджень лікувальними закладами в максимально короткі терміни, зокрема за рахунок організації оптимальної логістики руху зразків біоматеріалів та заключень за результатами виконання тестів.
  12. Організувати підготовку медичного персоналу для правильного про­ведення забору біомате­ріалу для ПЛР тестування, а також верифіковані холодові ланцюги транспортування діагно­стичних зразків.
  13. Обов’язково! Провести неупереджену, професійну оцінку якості ПЛР та ІФА тест-систем для визначення вірусу SARS-CoV-2 та антитіл до нього, відповідно, зокрема їх сертифікацію на базі акредитованих ООВ та лабораторій, що мають контрольні панелі. (В Україні таких наразі нема!!!). Крім того, провести сертифікацію виробників тест-систем на відповідність стандарту ДСТУ EN ISO 13485.
  14. Забезпечити функціонування програми зовнішнього незалежного контролю якості виконання лабораторної діагностики короновірусної інфекції (CОVID-19).
  15. Почати проведення масових досліджень на визначення специфічних антитіл IgG методом ІФА для розуміння процесів формування колективного імунітету (більшість клініко-діагно­стичних лабораторій має можливість проводити ці дослідження) за умови наявності реак­тивів.
  16. Бажано з часом провести акредитацію ПЛР-лабораторій на відповідність системи забез­печення якості вимогам стандарту ДСТУ EN ISO 15189:2015 стосовно лабораторної діагно­стики короновірусної інфекції (CОVID-19) методами ПЛР.

З повагою,
Голова Ради Всеукраїнської асоціації
клінічної хімії та лабораторної медицини
Хейломський О.Б.

Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

© 2006-2016 ACCLMU. Atlaskit.

To Top